Jak to możliwe, że bohater rządzi twórcą oraz jak niełatwo i nieszybko pogłębić wiedzę pisząc powieść rozmawialiśmy z Joanną Żamejć- autorką książek ,,Nawrócenie wiedźmy” oraz ,,Perkunowe wyroki” na spotkaniu 19.09.2018 w bibliotece w Podgórzu. Spotkanie poprowadziła oraz zaaranżowała Teresa Modzelewska- dyrektor Gminnej Biblioteki w Boćkach, prywatnie przyjaciółka autorki. Zaproszenie autorka przyjęła z przyjemnością, ponieważ sama z wykształcenia i zamiłowania jest bibliotekarką, (kierownikiem bibliotek gminnych niedaleko Bremy gdzie mieszka), i dla wielu uczestników spotkania dało się to odczuć.


Więcej ...

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypadająca w tym roku to wspaniały czas świętowania. W całej Polsce organizowanych jest wiele inicjatyw upamiętniających tę rocznicę i bohaterów walczących o wolną, suwerenną Ojczyznę. Okrągły jubileusz zainspirował twórców akcji Narodowe Czytanie do stworzenia Antologii Niepodległości, prezentującej utwory zaliczane do polskiej literatury patriotycznej. Tegoroczną lekturą narodową było ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego- dzieło, które w najpełniejszy, najcelniejszy sposób ukazuje obraz przeżyć Polaków sprzed 100 lat.


Więcej ...

W ramach sierpniowego ( wakacyjnego) DKK pozostając w klimacie podróży pochyliliśmy się nad sylwetką niesamowitego człowieka, wytrwałego podróżnika, niestrudzonego pielgrzyma-Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas podróży przebył milion siedemset tysięcy kilometrów, prawie 29 razy okrążył kulę ziemską, odwiedził 132 kraje, wygłosił ponad 24 400 przemówień. Samolot był najczęstszym środkiem lokomocji papieża, najsłynniejszym zaś papamobile. Poruszał się też innymi pojazdami. Białym statkiem pływał po jeziorze Wigry, gondolą po Wenecji, helikopterem dotarł w Alpy Podczas pobytu w Kolumbii w 1986 roku spotkał się z dwiema setkami dzieci. Rozmawiał z nimi o różnych śmiesznych i smutnych sprawach. Wszyscy uczestnicy spotkania byli w doskonałych humorach. Dzieci nie chciały rozstać się z Janem Pawłem II, a on nie chciał rozstać się z nimi. Niestety, spotkanie nieubłaganie zbliżało się do końca . Papież uśmiechnął się do chłopców i dziewczynek powiedział: Papież tak bardzo was kocha, że trudno mu od was odejść. Chętnie pozostałby z wami na zawsze”.


Więcej ...

WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ W PEŁNEJ KRASIE

17 sierpnia wyruszyliśmy spod BPG Łomża Filia w Pniewie na wycieczkę przyrodniczą szlakiem Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Na dobry początek przyda się trochę ochłody w tak upalny dzień i dzieci śmiało wskoczyły do strumyka. Następnie w rytm piosenki „stokrotka”-gdzie strumyk płynie z wolna , rozsiewa zioła, maj… pomaszerowaliśmy na ścieżkę przyrodniczą Pniewo Utrata-Pniewo Dziedziniec.


Więcej ...

DKK w BPG Łomża w Pniewie

W ramach DKK 17. 07. przenieśliśmy się z Nelą małą Reporterką na Wyspę Rajskich Ptaków-na sam koniec świata. Tak nazywana jest Papua- Nowa Gwinea, leżąca na Oceanie Spokojnym. Teren bardzo atrakcyjny, w sam raz jak na wakacyjną przygodę. Poznaliśmy jej historię, żyjące tam plemiona, niesamowitą różnorodność fauny i flory, odkryliśmy nowe gatunki. Dzieci mogły dowiedzieć się jak wyglądają place zabaw mieszkających tam rówieśników, wsłuchać się w odgłosy dżungli nocą i za dnia. W poszukiwaniu rajskich ptaków natknęliśmy się na niesamowite rysunki ptaków, które Nela analizowała w antykwariacie. Dotarła nawet do starego księgozbioru z około 1870 roku.Zafascynowani opowiastkami o niebiańskich ptakach, postanowiliśmy sami stworzyć jednego z nich i wyruszyć w magiczny świat przygody. Zapraszamy do lektury byście razem z nami poczuli klimat papuańskiej wyspy, w dziczy… z dala od cywilizacji.
Emilia Wszeborowska-Ciołęk


Więcej ...