Moje pasje- kwiaty-miss piękności.

5 .10.2018 w bibliotece w Kupiskach gościliśmy w ramach spotkań ,,Ludzie z pasją” Annę Krajewską. Pani Ania- dyplomowana higienistka szkolna, opowiedziała nam o swoich pasjach, których ma wiele. Jedną z pasji jest uprawa kwiatów a zwłaszcza róż w przydomowym ogrodzie. Dowiedzieliśmy się, że hodowane przez Panią Anię róże, a ma 75 krzewów, nie tylko są piękne, ładnie pachną, ale też pięknie się nazywają. Miłym zaskoczeniem było dla nas to, że wśród swoich kwiatów nasz gość ma różę nazwaną na cześć naszego papieża Jana Pawła II, czy kompozytora Fryderyka Chopina, lub poświęconą Matce Boskiej- Czarna Madonna. Opowiadanie o różach było wzbogacone o prezentację multimedialną i albumem z fotografiami wykonanymi przez naszego gościa.


Więcej ...

Spotkanie autorskie z historią w tle

„Meandry losu” autorstwa Zenona Krajewskiego zagościły w progach biblioteki w Podgórzu podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 9.10.2018 r. Całość cyklu składać ma się z siedmiu tomów, do tej pory ukazały się dwa i to właśnie części ,,Pozbawieni ojczyzny” oraz ,,Pod sowieckim butem” były zaprezentowane na spotkaniu. Licznie przybyli czytelnicy dowiedzieli się skąd pomysł na pseudonim autora –NIWEN i dlaczego pierwsza powieść nie ukazała się pod prawdziwym nazwiskiem autora, oraz skąd czerpał inspiracje do napisania cyklu. Zenon Krajewski to historyk z wykształcenia i z zamiłowania również, o czym mogli się przekonać uczestnicy spotkania.


Więcej ...

JESIEŃ DLA DUŻYCH I MAŁYCH

Jak w jesienny wrześniowy poranek wywołać zaciekawienie na twarzy dziecka? Filia biblioteczna w Pniewie znalazła na to sposób . Bajeczka Elżbiety Janikowskiej o jabłuszku rozgrzała dziecięce serduszka niczym gorąca herbata z imbirem. Małe, zielone jabłuszko, które rosło w sadzie dziadka Marcina wyróżniało się na tle innych. A jednak mimo swej odmienności stało się komuś bardzo potrzebne, piękne i docenione. Jabłko, które dla jednych było paskudne, szkaradne i do wyrzucenia, dla robaczka, który szukał schronienia przed deszczem stało się wspaniałym domkiem do zamieszkania. I tak jabłuszkowo zainicjowaliśmy dzień głośnego czytania z grupą 3-4 latków ze Szkoły Podstawowej im. Rodziny Jabłońskich w Pniewie.


Więcej ...

WITAJ SZKOŁO , WITAJ BIBLIOTEKO

Miesiąc szkoły za nami, wrzesień zaowocował nie tylko darami sadów, pól i łąk, ale również zdobytą wiedzą wśród najmłodszych czytelników. Filia biblioteczna w Konarzycach zaprosiła dzieci z grupy 5 i 6 latków ze szkoły podstawowej w Konarzycach na zajęcia dotyczące zasad bezpieczeństwa. Uczniowie poznali podstawowe zasady, bez których znajomości nie można czuć się bezpiecznym. 29 września przypada Dzień Głośnego Czytania- święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Nie mogło zatem zabraknąć czasu na wspólne czytanie przygód Kici Koci w bibliotece i zapoznanie z regulaminem biblioteki. Półki z książkami dla dzieci to miejsce, które z pewnością będzie często odwiedzane.


Więcej ...

Jak to możliwe, że bohater rządzi twórcą oraz jak niełatwo i nieszybko pogłębić wiedzę pisząc powieść rozmawialiśmy z Joanną Żamejć- autorką książek ,,Nawrócenie wiedźmy” oraz ,,Perkunowe wyroki” na spotkaniu 19.09.2018 w bibliotece w Podgórzu. Spotkanie poprowadziła oraz zaaranżowała Teresa Modzelewska- dyrektor Gminnej Biblioteki w Boćkach, prywatnie przyjaciółka autorki. Zaproszenie autorka przyjęła z przyjemnością, ponieważ sama z wykształcenia i zamiłowania jest bibliotekarką, (kierownikiem bibliotek gminnych niedaleko Bremy gdzie mieszka), i dla wielu uczestników spotkania dało się to odczuć.


Więcej ...

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypadająca w tym roku to wspaniały czas świętowania. W całej Polsce organizowanych jest wiele inicjatyw upamiętniających tę rocznicę i bohaterów walczących o wolną, suwerenną Ojczyznę. Okrągły jubileusz zainspirował twórców akcji Narodowe Czytanie do stworzenia Antologii Niepodległości, prezentującej utwory zaliczane do polskiej literatury patriotycznej. Tegoroczną lekturą narodową było ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego- dzieło, które w najpełniejszy, najcelniejszy sposób ukazuje obraz przeżyć Polaków sprzed 100 lat.


Więcej ...