„Serce dla niepodległej –nasze małe ojczyzny w poezji”-pod takim hasłem wybrzmiała XVI edycja konkursu recytatorskiego wierszy patriotycznych dla szkół podstawowych- „Ojczyzna w poezji”. Eliminacje gminne odbyły się 24 października w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża Filia w Pniewie. Przyświecała nam myśl Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – „ Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Na wstępie pani dyrektor BPG Łomża Wiesława Kłosińska zachęcała do tworzenia poezji lokalnych poetów i inspirowania swoim przesłaniem w środowiskach pracy i nie tylko. Niewątpliwie, aby oddać swoje serce dla Niepodległej musimy zacząć od siebie od naszych małych ojczyzn.


Więcej ...

Moje pasje- kwiaty-miss piękności.

5 .10.2018 w bibliotece w Kupiskach gościliśmy w ramach spotkań ,,Ludzie z pasją” Annę Krajewską. Pani Ania- dyplomowana higienistka szkolna, opowiedziała nam o swoich pasjach, których ma wiele. Jedną z pasji jest uprawa kwiatów a zwłaszcza róż w przydomowym ogrodzie. Dowiedzieliśmy się, że hodowane przez Panią Anię róże, a ma 75 krzewów, nie tylko są piękne, ładnie pachną, ale też pięknie się nazywają. Miłym zaskoczeniem było dla nas to, że wśród swoich kwiatów nasz gość ma różę nazwaną na cześć naszego papieża Jana Pawła II, czy kompozytora Fryderyka Chopina, lub poświęconą Matce Boskiej- Czarna Madonna. Opowiadanie o różach było wzbogacone o prezentację multimedialną i albumem z fotografiami wykonanymi przez naszego gościa.


Więcej ...

Spotkanie autorskie z historią w tle

„Meandry losu” autorstwa Zenona Krajewskiego zagościły w progach biblioteki w Podgórzu podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 9.10.2018 r. Całość cyklu składać ma się z siedmiu tomów, do tej pory ukazały się dwa i to właśnie części ,,Pozbawieni ojczyzny” oraz ,,Pod sowieckim butem” były zaprezentowane na spotkaniu. Licznie przybyli czytelnicy dowiedzieli się skąd pomysł na pseudonim autora –NIWEN i dlaczego pierwsza powieść nie ukazała się pod prawdziwym nazwiskiem autora, oraz skąd czerpał inspiracje do napisania cyklu. Zenon Krajewski to historyk z wykształcenia i z zamiłowania również, o czym mogli się przekonać uczestnicy spotkania.


Więcej ...

JESIEŃ DLA DUŻYCH I MAŁYCH

Jak w jesienny wrześniowy poranek wywołać zaciekawienie na twarzy dziecka? Filia biblioteczna w Pniewie znalazła na to sposób . Bajeczka Elżbiety Janikowskiej o jabłuszku rozgrzała dziecięce serduszka niczym gorąca herbata z imbirem. Małe, zielone jabłuszko, które rosło w sadzie dziadka Marcina wyróżniało się na tle innych. A jednak mimo swej odmienności stało się komuś bardzo potrzebne, piękne i docenione. Jabłko, które dla jednych było paskudne, szkaradne i do wyrzucenia, dla robaczka, który szukał schronienia przed deszczem stało się wspaniałym domkiem do zamieszkania. I tak jabłuszkowo zainicjowaliśmy dzień głośnego czytania z grupą 3-4 latków ze Szkoły Podstawowej im. Rodziny Jabłońskich w Pniewie.


Więcej ...

WITAJ SZKOŁO , WITAJ BIBLIOTEKO

Miesiąc szkoły za nami, wrzesień zaowocował nie tylko darami sadów, pól i łąk, ale również zdobytą wiedzą wśród najmłodszych czytelników. Filia biblioteczna w Konarzycach zaprosiła dzieci z grupy 5 i 6 latków ze szkoły podstawowej w Konarzycach na zajęcia dotyczące zasad bezpieczeństwa. Uczniowie poznali podstawowe zasady, bez których znajomości nie można czuć się bezpiecznym. 29 września przypada Dzień Głośnego Czytania- święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Nie mogło zatem zabraknąć czasu na wspólne czytanie przygód Kici Koci w bibliotece i zapoznanie z regulaminem biblioteki. Półki z książkami dla dzieci to miejsce, które z pewnością będzie często odwiedzane.


Więcej ...