PLUSZOWO, KOLOROWO, MISIOWO …

W 1902 r, Teodor ,,Teddy” Roosevelt uwolnił postrzelonego niedźwiadka Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman a grafika ukazała się w gazecie „ The Washington Post”. Morris Mitchom zainspirowany tą historią rozpoczął produkcję pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od 2002 r. obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, również w naszych bibliotekach. Wspólne czytanie misiowych przygód, gry ruchowe, zabawy i zgadywanki towarzyszą dzieciom i bibliotekarzom przez cały dzień- także i w tym roku 25 listopad upłynął pod znakiem misia.


Więcej ...

Syberyjskie gawędy…

Rafał Trzciński to podróżnik prze duże ,,P”, ale określa bardziej jego zdolności ,,G” jest gawędziarzem, o czym przekonać się mogliśmy na spotkaniach zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z/ s w Podgórzu, Filii w Konarzycach i świetlicy w Jednaczewie. Podróże podróżami, ale to jak Pan Rafał opowiadał o swoich wyprawach, tajdze zimą i niedźwiedziach sprawiło, że niemal czuliśmy zapach sosny, smak cedrowych orzeszków, a pięćdziesięciostopniowy mróz rzeczywiście szczypał nas w policzki. Z zainteresowaniem można słuchać o dalekich wyprawach, obejrzeć fotografie, ale czy nie przyjemniej jest zatopić się przez chwilę w klimacie syberyjskiej tajgi, usłyszeć wycie wilka? Pomyśleć, że na Syberii może być ciekawie? Tak było w Podgórzu i Jednaczewie, natomiast w Konarzycach spotkanie nabrało charakteru konfrontacji.


Więcej ...

„Syberyjskie niebo wczoraj i dziś”

„Syberyjskie niebo wczoraj i dziś” to cykl spotkań i wydarzeń upamiętniający wydarzenia i ludzi sprzed 76 lat. Finał konkursu recytatorskiego, który odbył się 16.11.2016 w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z/s w Podgórzu był jednym z przedsięwzięć wpisujących się w ten „syberyjski” blok.


Więcej ...

Rankiem 9 listopada 2016 r. płatki śniegu spadły jakby na zamówienie Biblioteki Publicznej Gminy Łomża, która zorganizowała w partnerstwie z Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży XIV edycję Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Wierszy Patriotycznych dla Gimnazjów i Szkół Podstawowych „Ojczyzna w poezji” pt. „Syberyjskie niebo wczoraj i dziś”. Opadający powolnie śnieg nadał charakteru zadumy, żalu przemijającego czasu a nawet nostalgii, słuchającej recytatorów publiczności. Idealnie wręcz wpisał się w tematykę spotkania.


Więcej ...