Klucz do sukcesu

Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/ s w Podgórzu już po raz ósmy uplasowała się na pierwszym miejscu w województwie podlaskim w Rankingu bibliotek organizowanym przez Instytut Książki oraz Rzeczpospolitą. W tym roku zajęła także w zestawieniu ogólnokrajowym doskonałą IV lokatę.
Sukces ma wielu ojców, nie inaczej jest w przypadku dobrze prosperującej biblioteki. Na sukces składa się wiele czynników: atrakcyjny księgozbiór odpowiadający potrzebom konkretnych czytelników, stała współpraca z różnymi instytucjami, dbanie o zachowanie tożsamości kulturowej, szeroki wachlarz działalności kulturalno-edukacyjnej, ale również dbałość o rozwój kadry bibliotecznej, czy szeroko rozumiana otwartość i odwaga w podejmowaniu wyzwań. A jeśli czynniki budujące nowoczesną bibliotekę są ubrane w nowoczesną infrastrukturę z zapleczem rekreacyjnym to przepis na sukces mamy niemal gotowy, niemal, ponieważ każda biblioteka nawet najbardziej nowoczesna nie będzie przyciągać ludzi, jeśli nie będziemy otwarci na nich i ich potrzeby.


Więcej ...

Rok 2018 dla Polski jest szczególnym rokiem. Przypada właśnie 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, oraz 450 rocznica śmierci św. Stanisława Kostki. Już w roku 1674 (jeszcze przed kanonizacją bł. Stanisława Kostki) papież Klemens X ogłosił go patronem Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a jego święto ustanowił 13 listopada. Od 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił św. Stanisława jednym z patronów Polski. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu postanowiła przybliżyć uczniom szkól gminy Łomża postać tego świętego. W dniu 21.11.2018 r. w bibliotece w Podgórzu odbył się konkurs religijny pt. „Święty Stanisław Kostka – patron dzieci i młodzieży”.


Więcej ...

Kiełkująca historia

„Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy” już za nami. Zajęcia, które odbyły się w bibliotece w Podgórzu 16 listopada nie tylko promowały czytelnictwo, ale także miały rozbudzić wśród najmłodszych zainteresowanie historią Polski. Wspólnie mogliśmy się włączyć do świętowania 100-lecia Niepodległości, poprzez czytanie „Mirabelki” czy tworzenie drzewka z życzeniami dla Niepodległej Polski z okazji jej urodzin.


Więcej ...

Uroczystości uświetniające wydarzenia sprzed 100 lat odbywały się w całej Polsce oraz poza jej granicami. 11 listopada 2018 odbyła się uroczysta Msza święta w intencji naszej Ojczyzny w kościele rektoralnym pw. Św. Antoniego Padewskiego w Podgórzu. ,,Rota” rozpoczęła uroczysty koncert pieśni patriotycznych, który odbył się po mszy, przygotowany przez Bibliotekę Publiczną oraz chór męski z Podgórza. Pod hasłem ,,Dla Niepodległej” rozbrzmiały m.in. ,,Wojenko, wojenko” ,,Boże coś Polskę” ,,Ojczyzno ma” ,,Miejcie nadzieję” i wiele innych pieśni przeplatanych poezją opiewającą Polskę i jej bohaterów. Uroczystość zgromadziła nie tylko miłośników muzyki, ale również każdego kto chciał aktywnie upamiętnić wyjątkowy jubileusz.


Więcej ...

Wielowiekowa historia Łomży jest bogato udokumentowana, nie sposób nie wymienić prac Donaty Godlewskiej, Czesława Brodzickiego czy Adama Dobrońskiego, wciąż powstają nowe publikacje, które wypełniają istniejące luki w wielowiekowych dziejach miasta i całego regionu. Istnieje także inny obraz Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, którego próżno szukać w najlepiej udokumentowanych pracach historycznych. Są to wspomnienia zapisane we wciąż żywej pamięci i sercach ludzi. Pamięci o ludziach, miejscach, wydarzeniach. Zapisane na taśmie pamięci i wciąż obecne wspomnienia o regionie łomżyńskim jako o miejscu drogiemu sercu zostały ujęte w formie poetyckiej. I ta właśnie część wspomnień została przekazana przez uczestników powiatowego konkursu recytatorskiego wierszy patriotycznych Ojczyzna w Poezji, który odbył się 7 listopada 2018 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Łomży z/s w Podgórzu.


Więcej ...